Skład podatkowy
CO TO JEST SKŁAD PODATKOWY I JAKIE KORZYŚCI DAJE KORZYSTANIE ZE SKŁADU PODATKOWEGO?
Skład podatkowy – miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są : produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane – z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru podatku akcyzowego.
Skład podatkowy Grace4Grace jest dedykowany do obsługi przemieszczenia wyrobów takich jak:
– oleje bazowe ( z grupy CN 2710 )
– oleje smarowe takie jak: olej silnikowy, hydrauliczny, przekładniowy ( z grupy CN 2710 )
– środki smarowe ( z grupy CN 3403 )
– benzyny specjalne ( CN 27101225 i 27101221 )
Jeżeli wyżej wymienione towary ze składu podatkowego producenta lub dystrybutora , znajdującego się w którymś z krajów Unii Europejskiej , zlecając przy tym dostawę zakupionych produktów do składu podatkowego Grace4Grace, to możesz skorzystać z następujących udogodnień:
- Nie musisz płacić podatku akcyzowego tak długo jak długo towar przebywa w składzie podatkowym Grace4Grace. Podatek akcyzowy zapłacisz dopiero w 25-tym dniu po pobraniu towaru ze składu podatkowego.
- Można zastosować przemieszczenie wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia podatku akcyzowego do odpowiedniego podmiotu ( ze składu podatkowego na skład, do zarejestrowanego odbiorcy, podmiotu zużywającego )
Ponadto Grace4Grace oferuje kompletację i dystrybucję zamówień do odbiorców zarówno dla klientów biznesowych jak również osób fizycznych.
CO MAM ZROBIĆ ŻEBY KORZYSTAĆ Z MAGAZYNOWANIA TOWARÓW AKCYZOWYCH INNYCH PRODUCENTÓW W PROCEDURZE ZAWIESZENIA AKCYZY W SKŁADZIE PODATKOWYM Grace4Grace
- Podpisz umowę z Grace4Grace, na składowanie towarów w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy . Grace4Grace wyrazi zgodę na wyprowadzanie Twoich towarów ze składu podatkowego Grace4Grace Sp. Z o .o. w procedurze zawieszenia podatku akcyzowego, poza procedurą zawieszenia podatku akcyzowego bądź wyprowadzenia towarów objętych 0 zł stawką akcyzy do podmiotów uprawnionych.
- Wystąp do Naczelnika Urzędu Celnego o zezwolenie na wyprowadzenie towarów akcyzowych ze składu podatkowego Grace4Grace w odpowiedniej procedurze Właściwego dla tej sprawy Naczelnika ustalisz na podstawie Art. 14 ust. 3 i 4 Ustawy o podatku akcyzowym.
- Zleć swojemu dostawcy wysyłkę towaru z jego składu podatkowego do składu podatkowego Grace4Grace.
KTO ODPOWIADA ZA ZAPŁATĘ PODATKU AKCYZOWEGO PODCZAS SKŁADOWANIA TOWARÓW W SKŁADZIE PODATKOWYM PRO-LOG ? KTO ODPOWIADA ZA TOWAR ?
Towary dostarczone do składu podatkowego Grace4Grace są składowane w procedurze zawieszenia akcyzy , a podmiotem odpowiedzialnym za zabezpieczenie płatności podatku akcyzowego wobec Urzędu celnego jest Grace4Grace , jako prowadzący skład podatkowy.
Za braki i ubytki w towarze, powstałe w czasie składowania Grace4Grace odpowiada – na podstawie umowy – przed Właścicielem towaru; za uiszczenie od tych braków i ubytków należnego podatku akcyzowego Grace4Grace odpowiada przed Urzędem Celnym – na mocy przepisów.
JAK BĘDZIE SIĘ ODBYWAŁ ODBIÓR TOWARU ZE SKŁADU PODATKOWEGO Grace4Grace ? JAKIE FORMALNOŚCI SĄ Z TYM ZWIĄZANE ?
Wyprowadzenie towarów akcyzowych ze składu podatkowego Grace4Grace będzie dokonywane przez Właściciela towaru akcyzowego ( na podstawie przepisów art. 54 ustawy o podatku akcyzowym i Rozp. Min.Fin. z 30.08.2007,1 Dz.U. 159/2010 poz. 1071) poza procedurą zawieszenia, na podstawie zezwolenia udzielonego przez właściwy Urząd Celny .
Wyprowadzenie towaru ze składu podatkowego odbywa się na podstawie zlecenia właściciela (fax, e-mail) i kończy procedurę zawieszenia poboru akcyzy; jednocześnie jest momentem powstania obowiązku podatkowego.
KTO PŁACI PODATEK AKCYZOWY PO WYPROWADZENIU TOWARÓW ZE SKLADU PODATKOWEGO POZA PROCEDURĄ ZAWIESZENIA PODATKU AKCYZOWEGO ?
Właściciel towarów akcyzowych jest płatnikiem podatku akcyzowego ( art. 13 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym) i od momentu powstania obowiązku podatkowego ma maksymalnie 25 dni na uregulowanie zobowiązań wobec Urzędu Celnego (art. 23 ust.2 ustawy o podatku akcyzowym).
Grace4Grace jest zobowiązany przekazać do właściwego Urzędu Celnego pisemną informację o wyrobach akcyzowych, które zostały wyprowadzone przez obsługiwane podmioty w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wyprowadzenia towaru.
CZY MUSZĘ ZŁOŻYĆ W URZĘDZIE CELNYM SPECJALNE ZABEZPIECZENIE, ŻEBY WYPROWADZAĆ MOJE PRODUTY ZE SKŁADU PODATKOWEGO PRO-LOG POZA PROCEDURĄ ZAWIESZENIA PODAKTU AKCYZOWEGO ?
Najpierw zapoznaj się z kilkoma przepisami w poniższej kolejności:
- Art.13. ust. 3 ustawy – kto jest podatnikiem
- Art. 63 ust 1. Pkt 4) ustawy – kto składa zabezpieczenie
- Art. 65 ust. 1 pkt 5) ustawy – można użyć zabezpieczenia zarejestrowanego odbiorcy do pokrycia zobowiązań z tytułu wyprowadzenie towarów akcyzowych z cudzego składu podatkowego poza procedurą zawieszenia podatku akcyzowego – po uprzednim rozszerzeniu właściwości zabezpieczenia.
Nie musisz składać żadnego zabezpieczenia, jeżeli spełnisz kilka wymaganych prawem warunków!
Szczegóły znajdziesz w Ustawie o podatku akcyzowym , Art. 65 ust. 8 i w korespondującym z nią Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego , z dnia 23 sierpnia 2010 (Dz.U. nr 158, poz. 1063)
A CO Z PODATKIEM VAT ?
Podatek VAT jest rozliczany przez Właściciela towaru na podstawie faktury zakupu na zasadach ogólnych